pokoje i apartamenty nad morzem

ATRAKCJE

Darłówko jest wyjątkowo atrakcyjnym turystycznie miasteczkiem nadmorskim. Można w nim zarówno wspaniale wypocząć, spędzić miło czas ze znajomymi i rodziną, pozwiedzać i cieszyć się każdego dnia widokiem morza. Dla osób lubiących rozrywkę, czeka również wiele atrakcji, między innymi Aquapark z morską wodą, kilkoma basenami i zjeżdżalniami. Na plaży można wypożyczyć skutery wodne lub wybrać się na przejażdżkę bananem. Przy głównym deptaku znajduje się wiele sklepików z upominkami, budek z lodami i smażalni ryb.

Na zachód słońca warto wybrać się na falochron, a wieczorem na dyskotekę czy do restauracji. Warto również udać się w rejs po morzu. W okresie wakacji codziennie kursuje tramwaj wodny z Darłówka do Darłowa, a raz w tygodniu kursuje statek wycieczkowy na Duńską wyspę Bornholm. Na terenie Darłowa znajduje się elektrownia wiatrowa, w której skład wchodzi 15 wiatraków (największe z nich mają 118 m.). Wiatraki stoją na niewielkim wzniesieniu, z którego rozciąga się piękna panorama Darłówka.

HISTORIA

Już w XI w. istniał gród lub warownia o nazwie Dirlov lub Dirlovo, którego mieszkańcy zajmowali się żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb, tkactwem itp. Prawa miejskie nadane w roku 1312 (prawo lubeckie). Potem, po krótkim panowaniu brandenburczyków, w 1347 miasto przeszło w ręce księcia wołogoskiego Bogusława V z dynastii Gryfitów, zięcia Kazimierza Wielkiego. W 1352 roku rozpoczęto budowę zamku, na ten okres datuje się też początek współpracy z Hanzą (pełnoprawnym członkiem Hanzy Darłowo zostało w roku 1412). W 1382 w Darłowie urodził się Eryk Pomorski, znany potem jako król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VII oraz król Szwecji. Po detronizacji, kolejno ze wszystkich tronów, wrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto; tu został pochowany. Kolejnym władcą zasłużonym dla Darłowa i całego Pomorza Zachodniego był Bogusław X.

W latach 1497 i 1558 Darłówko i część Darłowa zalewały ogromne sztormy, które wyrzuciły statki w okolice centrum miasta. W latach 1589, 1624, 1648, 1679 i 1722 miasto było z kolei niszczone przez pożary. Pierwszą latarnię morską wybudowano około roku 1715.

Po przejęciu miasta przez Hohenzollernów przeżywało ono aż do połowy XVIII w. zastój gospodarczy; podczas blokady kontynentalnej Anglii w okresie wojen napoleońskich na początku XIX w. mieszkańcy Darłowa i okolic trudnili się przemytem brytyjskich towarów na kontynent.

Przed I wojną światową miasto liczyło 6 tys. mieszkańców, tuż przed II wojną światową – ok. 8 tys.; w czasach niemieckich nosiło nazwę Rügenwalde.

W czasie II wojny światowej w Darłowie zmontowano i testowano dwa największe działa w historii świata, noszące nazwy Dora i Gustav. Kilkakrotnie na wizytację ich budowy przyjeżdżał Adolf Hitler, kanclerz i przywódca III Rzeszy. Pierwszą powojenną nazwą Darłowa był Dyrłów, następnie Darłów.

ZABYTKI

Zamek Książąt Pomorskich
Jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą. W XVIII i XIX wieku w zamku znajdowały się magazyny i więzienie, od 1930 roku muzeum.

Kościół Mariacki
Historia kościoła datuje się na rok 1321, w którym biskup kamieński Konrad za pośrednictwem braci Święców zapoczątkował budowę kościoła NMP Wniebowziętej. W roku 1394 z funduszy księcia Bogusław VIII wzniesiono wieżę kościelną, a następnie dobudowano zakrystię i kaplice boczne. Niestety, kościół wraz z miastem często nękany był pożarami, szczególnie tragiczny był rok 1679, kiedy to w powstały od pioruna pożar strawił całe wnętrze kościoła wraz z wieżą. Od roku 1540 budowla była w użytkowaniu przez protestantów. W 1897 roku przed chórem i bocznymi nawami dobudowano drewniane balkony, charakterystyczne dla świątyń protestanckich. 14 sierpnia 1945 roku franciszkanie z Prowincji Matki Bożej Niepokalanej objęli kościół i 1 września tegoż roku dokonano jego poświęcenia. W roku 1974 rozpoczęto prace mające na celu przywrócenie gotyckiego charakteru budowli – usunięto drewniane balkony oraz tynki przesłaniające oryginalne detale.

Brama Kamienna
jedyna zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych.

Ratusz barokowy
z końca XVIIIw., przed ratuszem stoi fontanna z 1919 roku z posągiem rybaka.

Kościół Św. Gertrudy
oryginalne (XV wiek) założenie gotyckiej architektury cmentarnej na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem; całość nakryta dachem namiotowym z iglicą. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego. Przykład skandynawskiego gotyku, jedyny w Polsce. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków.Gotycka kaplica św, Gertrudy to jedyna w swoim rodzaju budowla w Polsce, nawiązująca do angielskich wzorców budownictwa.

Kościół Św. Jerzego
piętnastowieczna gotycka jednonawowa budowla, wchodząca w skład dawnego szpitala dla trędowatych.

Pomnik Rybaka – Fontanna
zaprojektowany został w roku 1919 przez znanego niemieckiego artystę Wilhelma Grossa, fundatorami figury rybaka, zdobiącej do dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie.

Kamieniczki Starego Miasta
szczególnie zachowane na ul. Powstańców Warszawskich (głównym deptaku miasta) i na Rynku.

Latarnia Morska
pochodzi z XIX w., wielokrotnie przebudowywana, obecnie wieża ma 22 m wysokości

Port
oryginalna zabudowa portu rybackiego z XIX i XX wieku. Awanport w Darłówku Zachodnim – miejsce, w którym podczas II wojny światowej istniała stocznia statków żelbetonowych.